Pierwsza wycieczka klasy 1e do Sławutowa

Pierwsza wycieczka klasy 1e do Sławutowa

30 września klasa 1e wyruszyła na swoją pierwszą wycieczkę do Sławutowa. Przekraczając bramy rekonstrukcji Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X w. dzieci, mogły zobaczyć jak wyglądało życie dawniej. Zwiedzając 8 chat z przewodnikami, mieliśmy okazję zaobserwować, jak pracowali nasi przodkowie oraz jak dawniej rozwinięte było rzemiosło.
Dzięki uczestnictwie w warsztatach garncarskich dowiedzieliśmy się jakie znaczenie miała ceramika, z czego ją wykonywano i jak ją wypalano. Każdy uczestnik wykonał samodzielnie miseczki z gliny, które zabrał ze sobą na pamiątkę do domu. Odbyły się także warsztaty piekarskie, podczas których mogliśmy dowiedzieć się co jedli nasi przodkowie oraz samodzielnie przygotować podpłomyk, czyli placek słowiański. Była to zdecydowanie najsmaczniejsza atrakcja dla całej klasy.
W zwiedzaniu towarzyszył nam pies, który uwielbiał pieszczochy, natomiast poza osadą w zagrodzie mieliśmy okazję zobaczyć świnkę i kozy, które można było pogłaskać, a nawet nakarmić.
Tego dnia nie zabrakło także prezentów dla chłopców, ponieważ świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Każdy chłopiec otrzymał upominek oraz dyplom.