Wycieczka do Sławutówka, Pucka i Piaśnicy

Wycieczka do Sławutówka, Pucka i Piaśnicy

27 października uczniowie języka kaszubskiego z klas 4-6 wybrali się w swoją pierwszą w tym roku szkolnym podróż po regionie. Przygodę zaczęliśmy od wizyty w wiosce dawnych Słowian w Sławutówku, gdzie przenieśliśmy się na dwie godziny w bardzo dawne czasy. Z opowieści przewodników dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie ludzi mieszkających na naszych terenach przed wiekami oraz własnoręcznie  wygrawerowaliśmy na kawałkach skóry pamiątki.

Kolejnym przystankiem był Puck, a tu manufaktura – huta szkła oraz zakład szkutniczy, w którym właściciel opowiedział nam jak buduje się  jachty, mogliśmy zobaczyć ich statki na różnych etapach budowy.

W Pucku zjedliśmy jeszcze obiad, a później przez Krokową przedostaliśmy się do Piaśnicy – miejsca martyrologii Kaszubów, uwiecznionego w nowym filmie Filipa Bajona „Kamerdyner”.

Monika Kubisiak