Obchody Dnia Niepodległości w naszej szkole

„Cząstka narodu zawsze musi być pod bronią,
Bez niej swoi czy obcy z domu cię wygonią.
Kto sarka na wojska by na nie nie płacić,
utraciwszy wszystko, wnet Ojczyznę straci.”

Adam Mickiewicz

Obchody Święta Niepodległości

Po 123 latach zaborów dnia 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym w kwietniu 1937 roku, prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości.

Podobnie, jak w poprzednich latach nasza szkoła została zaangażowana do przygotowania akademii na miejskie obchody Święta Niepodległości.

Na program artystyczny złożyły się: montaż słowno-muzyczny oraz prezentacja multimedialna. Scenariusz oraz teksty literackie przygotowała p. Danuta Kowalik. Oprawę muzyczną opracowała p. Barbara Tańsk a, natomiast prezentację multimedialną p. Dorota Markowska.

W akademii wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Lecha Wałęsy w Redzie. Pieśni legionowe i patriotyczne, które z ogromnym artyzmem wykonał szkolny chór, zostały przeplecione poezją oraz sentencjami o wolności. Wspaniały podkład do pieśni stanowiły obrazy multimedialne ukazujące m. in. wydarzenia oraz postacie historyczne.

Akademię obejrzeli uczniowie ZS nr 1 w Redzie, a w dzień 92 rocznicy Odzyskania Niepodległości został on zaprezentowany w kościele p.w. WNMP. Swoją obecnością zaszczycili ją przedstawiciele władz naszego miasta oraz zaproszeni goście. Niecodzienne widowisko, skłaniające do refleksji wiersze i wzniosłe pieśni patriotyczne wzruszyły i pozostawiły niezatarte wrażenia.

Danuta Kowalik
Marlena Jasińska